

![]() |
KODĖL RASOJA LANGAI? Didelis drėgmės kiekis patalpose Langų rasojimas – itin dažna problema, su kuria susiduria daugelis. Priežasčių, kodėl rasoja langai, yra ne viena: didelis drėgmės kiekis patalpose, prastas vėdinimas, nepakankama patalpų temperatūra. Rasoti gali, tiek plastikiniai, tiek ir mediniai langai. Langų rasojimas – kompleksinė problema, todėl dažnai nustatyti, kodėl rasoja langai, gali būti sudėtinga. MEGRAME specialistai teigia – efektyviausias būdas siekiant išvengti langų rasojimo – nuolatinis patalpų vėdinimas. Langų rasojimas, drėkstančios sienos langų eksploatavimo metu – problemos, kurioms spręsti pirmiausia būtinas savalaikis patalpų vėdinimas. Patalpose pagal Higienos normų 42:2004 standartą, santykinis oro drėgnumas neturi viršyti 40 - 60%, o ribinė mažiausia galima temperatūra >= 18° C. Kas lemia santykinį oro drėgnumą ir jo didėjimą patalpose? Veiksnių yra daug. Kasdien keturių suaugusių asmenų šeima kvėpuodama ir prakaituodama į namų orą išskiria apie 60 litrų vandens garų. Ruošiant maistą tris kartus per dieną į orą yra išskiriama apie 2,30-2,80 litro vandens garų. Vienas prausimasis po dušu – dar papildomai 0,30 litro vandens garų. Ir kuo daugiau yra vandens garų ore, tuo didesnis oro santykinis drėgnumas. Papildomi drėgmės atsiradimo šaltiniai yra kambariniai augalai, skalbinių džiovinimas, gamtinių dujų deginimas ir pan. |
Nepakankamai šilta oro temperatūra
MEGRAME specialistai taip pat pažymi, jog dažnai langų rasojimas atsiranda dėl nepakankamos patalpų temperatūros. Ypač tai aktualu tampa šaltuoju metų laiku, kuomet pradedama taupyti šildymo sąskaita. Pagal galiojančias higienos normas minimaliam komfortui užtikrinti reikalaujama temperatūra >= 20° C. Jeigu patalpose temperatūra nesiekia reikalaujamos normos, ilgainiui neišvengiamas taps ne tik langų rasojimas, bet ir pelėsio atsiradimas bei plitimas, kuris yra sunkiai išnaikinamas.
Gėlės ant palangių
Gausus langų rasojimas gali atsirasti ir dėl per plačių ir gausiai gėlėmis apstatytų palangių, kurios puošia namus - tai taip pat gali būti viena iš langų rasojimo priežasčių – papildo MEGRAME specialistai. Plati palangė dažnai užstoja radiatorius ir sklindanti šiluma aplenkia lango apačią, kuri santykinai yra šalčiausia lango vieta. Čia temperatūra nepasiekia rekomenduojamų reikalavimų, didėja drėgmės kiekis, atitinkamai rasoja langai. Panašų poveikį turi ir gėlės, kurios laistymo metu dar labiau padidina drėgmės kiekį.
KAIP IŠVENGTI LANGŲ RASOJIMO?
MEGRAME specialistai teigia, jog langų rasojimas – natūralus procesas ir siekiant jo išvengti galima naudoti keletą priemonių: būtina nuvalyti drėgmės perteklių nuo langų rėmų – tai pirmoji prevencija drėgmei kauptis ir virsti pelėsiu, nuolatinė drėgmės ir patalpų temperatūros kontrolė, patalpų vėdinimas – maksimaliai sumažintų langų rasojimo galimybę. Per didelis langų rasojimas ir atsiradęs drėgmės kiekis – priežastis, dėl kurios nepataisomai gali būti sugadinti mediniai langai.
Taip pat ypatingai svarbu atkreipti dėmesį, ar kokybiški plastikiniai ar mediniai langai sudėti jūsų namuose. Ar kokybiškai languose įdėti selektyviniai (šilumos prevencijos) stiklo paketai. Rekomenduojama langų ar durų stiklo paketus, kurie buvo sumontuoti prieš 10 ar daugiau metų, kai dar nebuvo gaminami šilti naujos kartos selektyviniai stiklo paketai, pakeisti į naujos kartos stiklo paketus su selektyviniu stiklu, taip plastikiniai ar mediniai langai ir durys taps šiltesni beveik 3 kartus. Naujai užsakomi plastikiniai langai ir durys, mediniai langai ir durys gali būti stiklinami selektyviniais stiklo paketais su termo rėmeliu – tai dar vienas prevencinis žingsnis ateityje išvengti langų rasojimo.
MEGRAME ŠILTAS LANGAS – naujausios kartos plastikiniai ir mediniai langai, kurie iki minimumo sumažina rasojimo tikimybę bei išlaiko itin aukštus energetinio efektyvumo rodiklius. Tokie mediniai ar plastikiniai langai atitinka pasyviesiems namams keliamus reikalavimus. Šie MEGRAME langai „Metų gaminio“ apdovanojimuose pelnė aukso medalį. Kokybiški, itin šilti plastikiniai ir mediniai langai pagaminti naudojant naujausias technologijas bei užtikrinant aukščiausios kokybės standartus – tai puikus pasirinkimas siekiantiems gyventi šilčiau.
Dažnas žmogus neturi galimybės namuose išmatuoti drėgmės kiekį, todėl patariama įsigyti drėgnomatį (higrometrą) ir tokiu būdų kontroliuoti oro drėgnumą patalpose. Oro drėgnumas namuose kontroliuojamas vėdinant – ir tą būtina daryti kas dieną.